Sosyal Medya Nerede?

Aslında oldukça uzun süredir var olan Sosyal Topluluklar, mobilitenin artması ile güçlü bir kavrama dönüştü.

Birkaç sene önce bilgisayarlarımızdaki internet tarayıcılarını kullanarak web sitelerine eriştiğimiz Digital Sosyal Alanlara, bir süre sonra cep telefonlarımızdan ulaşır olduk. Şimdilerde ise evimizdeki LCD/LED TV ler üzerindeki uygulamalar ile günlük yaşantımızın her anı "Bağlı" kalabiliyoruz.

Şirketimiz için Sosyal Alanların Önemi

Şirketler toplum hayatımızın vazgeçilmez yapılarıdır. Gerektiği durumda kendi aralarında iş birliktelikleri kurarlar ve bireylere çeşitli mal ve hizmetleri ulaştırırlar. Önceleri gazetelerde sonra TV ve Uydu yayınları ile çeşitli mal ve hizmetlerin reklamları ile tüketicinin kapısını çalan şirketler internet çağında da bireylere ulaşmak için kendilerini göstermekte fırsat buldukları her "Alan" da yer almanın kaçınılmaz bir durum olduğunu fark etmişlerdir. Digital Sosyal Alanlarda büyük bir kitle vardır ve orada olanlar düşüncelerini, beğenilerini, ilgi alanlarını birbirleri ile paylaşmaktadırlar.

Şirketler Digital Sosyal Alanlarında da boy göstererek aslında tam da olmak istedikleri yerde ürün ve hizmetlerini sunmanın yeni bir yöntemini keşfetmişlerdir. Çeşitli tanıtım ve kampanya faaliyetlerini bu alanlarda yönetmekte ve devasa bir CRM uygulamasının kaynağından beslenmektedirler.

Hedef Kitleye Ulaşmak

Sosyal Medya alanlarına "Bağlı" bireyler, bu ortamlarda ilgi alanlarına, hoşlandıkları ürünlere vb. niteliklere göre gruplar oluşturmuşlardır. Pazarda kendi yerini konumlayan veya yeni bir "Alan" da pozisyon almak isteyen firmaların istediği de belirli bir kitleye (Doğru Kitleye) ulaşıp kendini, ürün ve hizmetlerini tanıtmaktır. Ancak, Sosyal Medya Evreninin de bazı kuralları olduğu mutlaka göz önünde tutulmalıdır.

Büyük başarıların elde edildiği gibi tecrübesiz ve işi hafife alan firmaların başarısızlıklarının da kulaktan kulağa yayıldığı bu dünyada başarılı bir "Sosyal Medya" çalışmasının tecrübeli ve ne yaptığını bilen bir Danışman kontrolünde ilerlemesinin önemi yadsınamaz. Naci Karabulut Danışmanlık Sistem Entegrasyon ve İş Süreçleri Mühendisliği
Copyright 2011 © Naci Karabulut